اخبار علمي

تغذيه مناسب در سحر و افطار ماه مبارك رمضان

نوشته اي كه پيش روي شماست گزيده اي از غذاها و نوشيدني هايي است كه ائمه (ع)، علما و حكماي طب سنتي ايران براي روزه گرفتن در ايام گرما توصيه كرده اند كه به همت كلينيك طب سنتي حكمت تهيه و متناسب با شرايط امروز تغييرات لازم (از نظر مزاج، آب و هوا و شرايط اقليم) صورت گرفته و به روز آوري شده است.

تغذيه افطاري

در ماه مبارك رمضان در فصل گرما با توجه به كوتاه بودن فاصله افطار تا سحر توصيه مي شود كه از خوردن غذاهاي سنگين در افطار پرهيز شود و با غذاهاي سبك مانند نان و پنير، گردو، سبزي و خرما افطار كنند تا در سحر بدن ميل به خوردن يك وعده غذاي كامل داشته باشد. در ضمن بتوان در فاصله افطار تا سحر از مصرف نوشيدني هاي خنك و ميوه هاي فصل بهره برد تا عطش ناشي از گرما در اين فصل را نيز كم كرد. در فاصله بين افطار تا سحر يك ليوان شربت سركه انگبين ميل شود. خوردن نان و پنير و گردو و سبزي، ارده و شيره انگور همراه نان سنگك، استفاده از غذاهاي گياهي و لبنيات همراه با مصلحات و مصرف شيريني جاتي مانند خرما و عسل همراه با نوشيدن كمي آب ولرم در زمان افطار بسيار سودمند است.

آش رشته: در طب سنتي اسلامي توصيه مي شود افرادي كه بيمار هستند آش رشته را بدون گوشت مصرف كنند و افرادي كه سالم هستند و يا بيماراني كه خوردن گوشت براي آنها ضرر ندارد آن را با گوشت ميل كنند. آش رشته غذايي سنگين و دير هضم است و مصلح آن فلفل و روغن بادام شيرين مي باشد. آش رشته در طي فرآيند هضم توليد انرژي بسياري مي كند. بنابراين بايد در زمان افطار به ميزان كم مصرف شود. توصيه مي شود افرادي كه از بيماري هاي ريوي، خس خس سينه و حلق، زخم معده، مثانه، كم كاري كليه و سرفه رنج مي برند در اين غذا از برگ خرفه يا اسفناج و يا روغن بادام شيرين استفاده نمايند كه جهت بيماري هاي ذكر شده بسيار مفيد و موثر مي باشد. بهترين آش رشته، آش رشته اي است كه رشته آن از خمير آرد گندم تهيه شده باشد. لازم به ذكر است كه رشته ي اين آش بايد خانگي باشد. طرز تهيه آن بدين شرح است: آرد گندم، آب وكمي نمك را به صورت خمير در آورده، بر روي تخته اي پهن نموده و با كارد به صورت رشته هاي باريك برش داده شود. سپس در آب در حال جوش ريخته شود و اجازه داده شود تا رشته ها پخته و طعم خامي آن از بين برود. همچنين مي توان كمي مصلحات گرم به خمير رشته اضافه نمود. مي توان در صورت تمايل به اين آش، نخود، چغندر ريز شده يا كوفته ريزه هايي از گوشت به همراه سيب، به، آبليمو و آبغوره يا كشك و يا ماست اضافه نمود.

شيربرنج: افزايش دهنده شيرمادران، انرژي زا، مفيد براي بيماري هاي زخم معده و روده، سرطان ها، اسهال خوني، بيماران واريسي، ترميم شكستگي استخوان و خارش شديد، ترميم كننده زخم ها، آرام بخش (به دليل سودا) و راحتي زايمان. شيربرنج با شير طبيعي پخته مي شود و ادويه مناسب آن سياه دانه وگلاب است.

مهلبيه: غذايي مقوي است كه از آرد برنج، شير و شيره شكر تهيه مي گردد. ابتدا آرد برنج را مانند برنج خيس نماييد. هنگام پخت آن را صاف كرده، شير را به آن اضافه نموده و بگذاريد تا پخته شود. پس از قوام آمدن آرد برنج، شيره شكر را به آن اضافه نموده و پس از اينكه كمي جوشيد در صورت تمايل هل و گلاب را به آن اضافه نموده و از روي شعله برداريد. در ظرف مورد نظر ريخته و شيره را به آن اضافه نموده و ميل نماييد. طبيعت مهلبيه گرم و تر است. مهلبيه در درمان ماليخوليا (مانيا)، جنون و سردردهاي خشك مفيد است. اين غذا سبب فربه (چاق) شدن بدن مي شود و توليد خون صالح (خون روشن و مفيد) مي كند. مهلبيه موجب تقويت مني و قواي جنسي آقايان مي شود. به علاوه اين غذا تهوع و استفراغ ناشي از ريختن سودا در معده را از بين مي برد.

تغذيه سحري

طفشيل: عدسي بدون پوست است كه داخل سركه طبيعي پخته مي شود. طفشيل براي معده هاي گرم مفيد است. ضد عطش، كاهش دهنده تب، كنترل كننده گرما براي افراد دموي و صفراوي است و باعث قطع شدن عادت ماهيانه مي شود. براي تكرر ادرار مفيد است. طفشيل براي افراد سودايي مضر مي باشد كه مصلح آن عسل است.

كباب گوسفندي: طبيعت آن گرم و خشك است. كباب گوسفندي دير هضم بوده و بعد از هضم توليد خون صالح مي كند. اين غذا خون ساز، مفيد براي اعضاي رييسه و خادم الرئيسه، گرم كننده بدن مخصوصا كليه ها، ضد اسهال، اشتهاآور و مناسب براي معده هاي مرطوبي مي باشد. كباب گوسفندي در گرم مزاجان سر درد ايجاد مي كند و مصلح آن اطريفل و سكنجبين مي باشد. نوشيدن آب همراه كباب بسيار مضر است (مخصوصا اگر ماهي كباب شده باشد.) ادويه مناسب براي كباب: سماق، گرده غوره، تخم گشنيز، فلفل سياه و نمك مي باشد. توصيه مي شود قبل از طبخ هرنوع گوشت، گوشت را به مدت 5 تا 6 ساعت در سركه خيسانده و بعد از طي اين مدت سركه را دور ريخته وگوشت را با آب بشوييد تا مضرات گوشت كاملاً از بين برود. اين عمل باعث مي شود گوشت ترد شده و همچنين سريع تر پخته شود و هضم آن نيز سريعتر صورت گيرد.

كله گوسفندي: بهتر است كله گوسفندي جوان باشد. كله گوسفندي غذايي مقوي و دير هضم مي باشد كه البته بعد از هضم شدن بدن را نيرومند و توليد انرژي زيادي مي كند. كله گوسفند معده را ضعيف مي كند كه مصلح آن خردل، سركه، آويشن، انار و دارچين مي باشد. چشم گوسفند بسيار چرب مي باشد و مصلح آن نمك است وبراي تقويت چشم مفيد است. گوشت زبان آن ضعيف تر از اجزاي ديگر آن مي باشد. طبيعت مغز گوسفند سرد و تر است و گوشت صورت گوسفند غليظ و دير هضم است. در هنگام سيري از خوردن اين غذا بايد پرهيز كرد. خوردن مويز و انگور همراه كله پاچه بسيار مضر مي باشد. بهتر است دموي مزاجان و مزاج هاي ضعيف اين غذا را مصرف نكنند.

پاچه گوسفندي: طبيعت پاچه گوسفندي گرم و تر است. اين غذا دير هضم است كه بعد از هضم شدن خون صالح يا مفيد توليد مي كند. اين غذا براي درمان خشكي گلو و سينه، ترك لب و زبان، گرفتگي تارهاي صورتي، سرفه ونزله، التيام زخم هاي گوارشي، دل پيچه، اسهال، درد مفاصل و بيماران سوداوي مفيد است. پاچه گوسفندي بهترين غذا براي افرادي است كه دچار شكستگي استخوان شده اند. به علاوه اين غذا سبب دفع مضرات ناشي از داروها و ادويه هاي گرم مي شود. همچنين اين غذا براي افراد سخنران، دبيران وكساني كه از حنجره خود زياد استفاده مي كنند مناسب است. پاچه گوسفندي موجب قولنج مي شود كه مصلح آن سركه عسل،كرفس، دارچين و انار مي باشد. از ائمه (ع) روايت شده كه خوردن انار بعد از كله پاچه و انگور يا مويز بعد از حليم سبب هضم راحت آن و مفيد بودن غذا مي شود.

پخته جوش: شيره انگور را با گوشت گوسفند و ادويه گوشت (كه قبلاً در بخش كباب گوسفندي ذكر شده است) در آب بجوشانيد واجازه بدهيد تا كاملاٌ پخته شود.

اشكنه شنبليله: يك قاشق  غذاخوري سبزي خشك شده شنبليله + نصف قاشق چاي خوري زرد چوبه + 1.5 ليوان آب جوشيده + آرد تفت داده شده + سيب زميني متوسط خورده شده و كمي نمك را با هم بگذاريد تا بپزد. در 5 دقيقه آخر داخل آن تخم مرغ ريخته و هم زنيد تا كاملاً پخته شود. اين غذا براي افراد ديابتي بسيار مناسب است.

كله جوش: كله جوش با كشك، آب، زردچوبه، گردو و پونه تهيه مي شود. اين غذا براي افرادي كه دچار شكستگي استخوان شده اند بسيار مفيد است.
تعداد بازدید : 1466
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
ساعت و تاریخ : 04:56- 1398/7/25
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :